Najlepszym rozwiązaniem do wywieszenia różnego rodzaju flag i wyeksponowania ich w danej okolicy są maszty. Kraków, Lublin, czy Kielce to tylko przykłady miast, w których bez problemu można zaopatrzyć się w taką konstrukcję i należycie ją zamontować. Tak, aby estetycznie się prezentowała, a przy tym nie stanowiła zagrożenia dla ludzi i obiektów znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu.

Maszt flagowy – co to takiego?

Maszt flagowy to prosta konstrukcja w postaci słupa o określonej wysokości (zwykle jest to kilka lub kilkanaście metrów), wyposażonego w elementy, które umożliwiają precyzyjne umocowanie flagi oraz jej wznoszenie i opuszczanie. Główną funkcją, jaką muszą spełniać maszty flagowe, jest atrakcyjna ekspozycja flag reklamowych lub tych, które stanowią symbol państwa i są jego znakiem rozpoznawczym. 

Gdzie można spotkać maszty flagowe?

Baczny obserwator szybko zauważy, że typowym elementem miejskiej architektury stały się maszty flagowe. Kraków, Wrocław, Poznań, czy Katowice to lokalizacje, w których aż roi się od konstrukcji tego typu. Występują one również w mniejszych miejscowościach, a nawet na wsiach. Najpowszechniejsze miejsca występowania masztów to:

  • przestrzeń publiczna – maszty z flagą państwową są często montowane w sąsiedztwie budynków użyteczności publicznej, takich jak: szkoły i uczelnie wyższe, urzędy, czy obiekty kulturalne. Występują także w pobliżu siedzib różnych przedsiębiorstw. Na fladze widnieje wtedy logo firmy, a cała konstrukcja spełnia funkcję reklamową.
  • przestrzeń prywatna – maszty flagowe można zaobserwować również na prywatnych posesjach, w takich przypadkach umieszcza się na nich flagę państwową. Wywieszana jest przede wszystkim z okazji świąt narodowych, choć niekiedy biało-czerwona flaga widnieje w przydomowych ogrodach lub na podwórkach przez cały rok.

Maszt flagowy – jak go wybrać?

Dobór konkretnego modelu masztu flagowego jest uzależniony od kilku istotnych czynników. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym ma być on docelowo zlokalizowany oraz cel, jaki ma spełniać ta konstrukcja. Wpływa to, chociażby na wybór wysokości masztu. Dobry maszt musi cechować się solidnością wykonania i wytrzymałością na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak silny i porywisty wiatr. Trzeba więc sprawdzić, jaka jest jakość materiału, z którego produkowane są konkretne maszty. Dokonując tego wyboru, należy mieć na uwadze, że maszt flagowy musi wyglądać profesjonalnie, a przy tym powinien być trwały i bezpieczny.